DİŞ HEKİMLİĞİNDE ACİL TEDAVİLER

Acil tedavi gerektiren durumları birkaç madde halinde sıralayabiliriz.

1.Diş ağrısı
2.Alınan bir darbe sonucu dişin kırılması veya yerinden oynaması
3.Daimi dişin yerinden çıkması
4.Dudak ve yanak yaralanmaları
5.Diş çekimini takiben devam eden kanamalar

diş hekimliginde acil tedavilerDİŞ AĞRISI:

-Başlayan bir diş ağrısında diş hekimine gitmeden önce ilk yapılacak şey bir ağrı kesici almaktır.Ağrıyan dişin üzerine aspirin ya da bir başka ilaç  KESİNLİKLE KONULMAMALIDIR.Bu türde uygulamalar dişin çevresindeki diş etinde yanıklara ve tahrişlere  neden olacağından   kesinlikle önerilmezler.
-Zaman zaman diş ağrısının sebebi dişler arasında oluşan gıda sıkışmalarıdır.Bundan dolayı oluşabilecek ağrıların  giderilmesi için,dişlerin arasında bulunan gıda artıkları diş ipi ve diş fırçası kullanarak temizlenmelidir.Ayrıca  dezenfektan gargaralarla  da ağız çalkalanmalıdır.
-Eğer dişte iltihaptan kaynaklı   yüzde bir şişlik varsa  o bölgeye soğuk kompres uygulanmalıdır.Ancak mümkün oldukça kısa sürede bir diş hekimine başvurulmalıdır.

DİŞİN KIRILMASI VEYA YERİNDEN OYNAMASI:

-Alınan bir darbe veya trafik kazası sonucu diş yerinden oynamış ve hafifçe yükselmiş ise diş fazla kuvvet uygulamadan ,parmak basıncı ile yerine oturtulmaya çalışılmalıdır.
-Dişin çevresinde kanama varsa, temiz bir gazlı bezle bölge temizlenmeli ,kanayan bölgeye kompres yapılmalıdır.
-Bazı durumlarda dişin kırılan  parçası dişin tekrar restorasyonunda  kullanılabilr.Ancak bunun mümkün olabilmesi için kırılmadan sonra çok kısa zaman içinde diş hekimine ulaşmak gerekir.(Yaklaşık 30 dakika içinde.)

DİŞİN YERİNDEN ÇIKMASI:

-Çocuklarda çok sık karşılaşılan bir durumdur.Genellikle çocukların düşmesi veya bir darbe alması sonucunda oluşur.Çıkan diş çoğu zaman ön bölgede yer alan keser dişlerdir.Yerinden çıkan diş süt dişi ise dişin yerine oturtulması(reimplantasyon) önerilmez.(Çıkan dişin süt dişi olduğundan emin olmak için bir diş hekimine danışmanızda fayda vardır)
-Böyle bir durumda öncelikle soğuk kanlı davranarak çıkan dişi bulmak gerekir.
-Diş bulunduğu yerden alınırken kök kısmından tutulmamalıdır.
-Dişi temizlemek için herhangi bir fırçalama,ovalama işlemi yapılmamalıdır.
-Diş kuron kısmından tutularak üzerindeki yabancı maddeler ılık suyla temizlenebilir.
-Eğer mümkünse diş yerine oturtulmaya çalışılır, ancak fazla baskı uygulanmamalıdır.Dişi yerine oturtulabilmiş olsa bile en kısa zamanda bir diş hekimine başvurulmalıdır.
-Eğer diş yerine konulamamışsa, diş hekimine ulaşana kadar dişi muhafaza etmenin en iyi yolu, dişi hastanın dilinin altında korumaktır.Bu mümkün olmuyorsa, diş biraz sütün veya suyun içerisinde en geç yarım saat içinde diş hekimine ulaştırılmalıdır.
-Uygun şartlarda ve kısa sürede diş hekimine ulaşan bu tür vakaların ,diş yerine yerleştirildikten sonra yapılan  bir takım tedavilerle ağızda tutulabilme şansı yüksektir.

DUDAK VE YANAK YARALANMALARI:

-Yaralı bölge temiz bir gazlı bez ve suyla temizlenmelidir.
-Bölgedeki kanama gazlı bezle basınç yaparak durdurulmaya çalışılmalıdır.Eğer açıklık büyük ve kanama durmuyorsa  en yakın sağlık kurumuna  başvurulmalıdır.

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI DEVAM EDEN KANAMALAR.

-Genellikle diş çekimini takiben 4-6 saate kadar olabilecek sızıntı şeklinde kanamalar normal sayılabilir.Bu kanama, diş çekim yarasının üzerine konulacak bir temiz gazlı bezin bölgede yarım saat tutulması ile kontrol altına alınabilir.
-Ancak şiddetli, hiç durmayan bir kanama var ise diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.
-Bu tarzda kanamaların oluşmaması için, çekim öncesinde ve sonrasında ,Aspirin gibi kanı sulandıran ve kanamayı arttıran türde ilaçların kullanılmaması gerekmektedir.